پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • آيت الله محمدرضا مهدوي كني  
 • 1391-12-23 11:49:47  
 • تعداد بازدید : 116   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • آيت الله محمدرضا مهدوي کني

  1- زندگينامه شخصي:

  آيت الله محمدرضا مهدوي کني در 14 مرداد 1310 در روستاي کن – که در حال حاضر بخشي از شهر تهران است- به دنيا آمد. ايشان پس از طي دوره دبستان در کن، وارد مدرسه علميه لرزاده در تهران شد و از محضر مرحوم آيت الله برهان بهره هاي علمي و اخلاقي فراوان برد. آيت الله مهدوي کني در سال 1327 درسن 17 سالگي براي ادامه تحصيل به قم مهاجرت نمود و تا سال 1340 در محضر استادان مبرز آن زمان همچون حضرات آيات مشکيني، حاج شيخ عبدالجواد سده اي (جبل عاملي)، شهيد صدوقي، سلطاني، مجاهدي، رفيعي قزويني، شعراني، علامه طباطبايي، آيه الله العظمي بروجردي، امام خميني، آيه الله العظمي گلپايگاني و ... رضوان الله تعالي عليهم دروس عالي فقه، اصول فقه، تفسير، حکمت، کلام و دروس خارج فقه و اصول را تلمذ كرد.

  آيت الله مهدوي کني پس از بازگشت به تهران در سال 1340، در مدرسه مروي به تدريس علوم حوزوي مشغول شدند و از سال 1342 امامت جماعت مسجد جديد التاسيس جليلي در ميدان فردوسي را پذيرفتند. اين مسجد پايگاه مناسبي براي فعاليت هاي اجتماعي و سياسي ايشان شد. مبارزات معظم له عليه حکومت طاغوت، باعث دستگيري هاي متعدد، تبعيد، شکنجه و زنداني شدن ايشان گرديد. ايشان آخرين عالمي است که در روزهاي نزديک پيروزي انقلاب اسلامي براي چندمين بار دستگير و در آستانه پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي آزاد شدند.

  حضرت آيت الله مهدوي کني، پس از پيروزي انقلاب، از طرف حضرت امام خميني قدس سره الشريف عهده دار مسؤوليت هاي متعددي در تاسيس نظام نوپاي اسلامي شدند.

  ايشان داراي يک فرزند پسر و دو فرزند دختر هستند که همگي به تدريس در دانشگاه اشتغال دارند.

  2 - سوابق مبارزاتي

  آيت الله مهدوي کني با ورود به حوزه علميه و آشنايي با ديدگاههاي حضرت امام خميني (ره) و مشاهده ظلم و ستمي که در حق اسلام، علما و مردم مي شود، روش سياسي حضرت امام خميني (ره) را به عنوان شيوه اي که مي تواند باعث احياي تشيع گردد، برگزيدند. اولين دستگيري ايشان در سن 18 سالگي (1328 شمسي) در اردستان بود که به شکنجه، تبعيد و زنداني شدن ايشان و بعضي از طلاب و مبلّغان همراه منجر شد. با رسيدن اين خبر به قم، مرحوم آيت الله العظمي بروجردي به نخست وزير وقت (اقبال) اعتراض نموده و عنوان کردند که چرا فرزندان مرا زده ايد و دستگير کرده ايد.

  آيت الله مهدوي کني، در داخل حوزه علميه فعاليت سياسي خود را شروع کردند. از جمله فعاليت هاي مهم ايشان عضويت در مجمعي سياسي بود که افرادي چون آيات و حجج اسلام سعادت پرور (پهلواني)، محمدي گيلاني، محفوظي، خادمي اصفهاني، شمس، سمندري، جنيدي، حاج شيخ عباس وراميني و... در آن حضور داشتند. بخشي از فعاليت هاي اين مجمع صرف تحليل فضاي سياسي کشور مي شد. همچنين اعضاي اين مجمع سعي مي کردند با خريد کتب کمونيست ها و ماترياليستها، پس از مطالعه و مباحثه در برابر آنها پاسخ تهيه کنند و در جريانات سياسي وقت حضور داشته باشند.

  از ديگر برنامه هاي ايشان، فعاليت در مجامع علمي و سياسي با حضور برخي دوستانشان مانند حضرات آيات شهيد مطهري، شهيد بهشتي، موسوي اردبيلي و... بوده است. در اين جلسات مباحثي مانند اقتصاد اسلامي و حکومت اسلامي مورد بحث و بررسي بوده است که در نهايت منجر به تاسيس هسته هايي مثل جامعه روحانيت مبارز تهران و تهيه اساسنامه مبارزاتي و ديني براي آن شد.

  فعاليت هاي آيت الله مهدوي کني در مسجد جليلي، جنبه هاي مختلف اجتماعي، فرهنگي و سياسي داشته است. اصرار معظم له بر طرح ديدگاه هاي حضرت امام (ره) و فعاليت هاي سياسي ايشان منجر شد که پس از چندين بار دستگيري و بازداشت کوتاه مدت، هجوم به منزل و ايجاد محدوديت براي سخنراني، منبر و تدريس، نهايتاً در رمضان سال 1353 شمسي ايشان بازداشت و به بوکان تبعيد شوند. در ادامه، آيت الله مهدوي کني پس از روشن شدن نقش ايشان در پرونده ديگري که از پرونده عمومي طرفداري از حضرت امام (ره) سنگين تر بود، از بوکان به مهاباد و سپس به تهران اعزام مي شوند و در کميته مشترک ضد خرابکاري و ساواک مورد بازجويي و شکنجه هاي جسمي و روحي قرار مي گيرند. بخشي از اتهاماتي که ساواک به ايشان وارد نمود، ارتباط با مبارزان ضد رژيم شاه و کمک مالي به خانواده زندانيان بود. معظم له به چهار سال زندان محکوم مي شوند که پس از دو سال و همراه با فضاي سياسي سال 55 به همراه برخي ديگر از زندانيان سياسي آزاد مي شوند.

  مبارزات آيت الله مهدوي کني عليه حکومت طاغوت تا پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي زير نظر حضرت امام (ره) ادامه مي يابد.

  کتاب خاطرات آيت الله مهدوي کني، بيانگر نکات بسيار ارزشمندي از آن دوران و ياران زنداني مانند حضرات آيات طالقاني، هاشمي رفسنجاني، انواري و دهها تن از مبارزان روحاني، دانشگاهي و افراد ساير اصناف است.

  3 - آثار علمي

  بخشي از آثار علمي حضرت آيت الله مهدوي کني به قرار ذيل است:

  تقريرات درس هاي خارج فقه آيات عظام بروجردي و خميني

  كتاب نقطه هاي آغاز در اخلاق عملي

  کتاب اصول و مباني اقتصاد اسلامي در قرآن

  کتاب بيست گفتار

  کتاب شرح دعاي افتتاح

  تدريس خارج فقه در دانشگاه و مدرسه علميه مروي براي دانشجويان و طلاب دوره هاي عالي

  تدريس آيات الاحکام در مدرسه مروي و آيات اقتصادي در دانشگاه امام صادق عليه السلام

  تدريس دوره هاي اخلاق اسلامي در دانشگاه امام صادق عليه السلام و حوزه علميه مروي

  صدها سخنراني علمي در محيط هاي حوزوي و دانشگاهي

  مصاحبه هاي علمي با مطبوعات و شبکه هاي تلويزيوني

  راهنمايي چندين پايان نامه کارشناسي ارشد و دکتري

  4 - سمت هاي اجرايي

  آيت الله مهدوي کني پس از پيروزي انقلاب شکوهمند اسلامي سمت هاي مختلفي را عهده دار بوده اند که از جمله آنها مي توان به موارد ذيل اشاره کرد:

  عضويت در حلقه اوليه شوراي انقلاب از طرف حضرت امام خميني (ره) (اولين سمت ايشان که در زمان حضور حضرت امام (ره) در پاريس به ايشان سپرده شد. حلقه اوليه شوراي انقلاب شامل حضرات شهيد مطهري، شهيد بهشتي، شهيد باهنر رحمهم الله و حضرات خامنه اي، هاشمي رفسنجاني، موسوي اردبيلي و مهدوي کني بود. به تدريج اعضاي ديگر روحاني و دانشگاهي با تصويب جمع به آنان اضافه گرديد).

  عضويت در کميته استقبال از حضرت امام خميني (ره)

  سرپرستي کميته انقلاب اسلامي (به عنوان اولين نهاد انقلابي مسلح براي حفظ انقلاب به پيشنهاد شهيد مطهري (ره) و دستور حضرت امام خميني (ره) )

  عضويت به عنوان فقيه در شوراي نگهبان قانون اساسي (دو مرتبه)

  نمايندگي حضرت امام خميني (ره) در هيات حل اختلاف مسؤولان نظام و چندين ماموريت مشابه در حوادث مهم دوران انقلاب

  وزارت کشور در کابينه شهيد رجايي و شهيد باهنر

  نخست وزيري پس از شهادت شهيدان رجايي و باهنر

  عضويت در ستاد انقلاب فرهنگي به حکم حضرت امام خميني (ره)

  عضويت در شوراي عالي انقلاب فرهنگي به حکم حضرت امام خميني (ره) و مقام معظم رهبري

  مسؤوليت ستاد کمک رساني به مردم مناطق بمباران شده

  عضويت در شوراي بازنگري قانون اساسي

  رياست مرکز رسيدگي به امور مساجد

  عضو مجمع تشخيص مصلحت نظام

  مؤسس و دبير کل جامعه روحانيت مبارز

  رياست دانشگاه امام صادق عليه السلام

  توليت حوزه علميه مروي به همراه موقوفات وابسته

  رياست مجلس خبرگان رهبري

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :