پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • دانشگاه امام صادق عليه‌السلام  
 • 1391-12-23 13:12:4  
 • تعداد بازدید : 346   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • دانشگاه امام صادق عليه السلام

  تاريخچه دانشگاه

  دانشگاه امام صادق عليه السلام که حاصل نيت الهي و همت والاي جمعي از بزرگان و انديشمندان حوزه و دانشگاه است، در طول بيش از ربع قرن فعاليت علمي، آموزشي و پژوهشي کارنامه اي بسيار درخشان از خود برجاي گذاشته است. موفقيت دانش آموختگان اين دانشگاه در مراکز علمي و پژوهشي داخل و خارج کشور بهترين گواه بر اين مدعاست.

  دانشگاه امام صادق عليه السلام در سال 1361 شمسي مقارن با سالروز ولادت حضرت محمد مصطفي (صلي الله عليه و آله و سلم) و امام صادق(عليه السلام) به رياست حضرت آيت الله مهدوي کني ، شاگرد و يار ديرين حضرت امام خميني (ره) تشكيل شد. هيات موسس اين دانشگاه از ميان شخصيتهايي چون حضرت آيه الله خامنه اي " دام ظله العالي" و حضرات آيات مشكيني، مهدوي كني، اميني، امامي كاشاني و ... بودند.

  دانشگاه در ابتدا با در سه رشته معارف اسلامي و تبليغ (الهيات)، معارف اسلامي و علوم سياسي، معارف اسلامي و اقتصاد، در مقطع كارشناسي ارشد پيوسته، آغاز به كار كرد. گروهي از جوانان متعهد و مستعد كشور از همان سالهاي آغاز تاسيس، براي تحصيل به اين دانشگاه وارد شدند. دانشگاه امام صادق عليه السلام به دنبال گسترش رشته هاي تحصيلي و بالا بردن كيفيت و كميت آموزشي خود، در سال 1369 دو رشته ديگر " معارف اسلامي و مديريت" و " معارف اسلامي و حقوق" را در مقطع كارشناسي ارشد به مجموعه رشته هاي موجود اضافه نمود. در سال 1371 دوره هاي مقطع دكتري در اين دانشگاه در چهار رشته الهيات، علوم سياسي، علوم اقتصادي، و فرهنگ و ارتباطات تاسيس شد و در سال 1382 ششمين رشته در مقطع کارشناسي ارشد پيوسته تحت عنوان «معارف اسلامي و فرهنگ و ارتباطات» ايجاد گرديد.

  اين دانشگاه علاوه بر رشته هاي کارشناسي ارشد پيوسته داراي رشته هاي کارشناسي ارشد ناپيوسته نيز مي باشد که تاکنون دو رشته «انديشه هاي سياسي در اسلام» وابسته به دانشکده معارف اسلامي و علوم سياسي و «تاريخ تشيع» وابسته به دانشکده معارف اسلامي و فرهنگ و ارتباطات تاسيس و دانشجو گرفته است.

  دانشگاه به ايجاد و گسترش دوره هاي دکتري در رشته هاي مختلف اهتمام فراوان دارد و در حال حاضر دوره هاي دکتري علوم اقتصادي (با گرايش هاي اقتصاد رياضي، اقتصاد پولي و ...) الهيات و معارف اسلامي (با گرايش هاي فقه و اصول، فلسفه و کلام و قرآن و حديث) علوم سياسي(با گرايش هاي انديشه سياسي اسلام، مطالعات سياسي جهان اسلام، مطالعات ايران و جامعه شناسي سياسي)،فرهنگ و ارتباطات، حقوق (با گرايشهاي خصوصي و جزا ) در اين دانشگاه داير مي باشد. تعداد دانشجويان و دانش آموختگان دوره دکتري 120 نفر است که اين عدد غير از صد ها تن دانش آمـوختگاني است که دوره دکـتري خـود را در ديگر دانشگاه هاي داخل و خارج کشور گذرانده اند.

  بيانيه رسالت دانشگاه

  دانشگاه امام صادق عليه السلام به عنوان يك دانشگاه اسلامي غير دولتي، در مجموعه آموزش عالي كشور براي آموزش و توسعه دانش بشري مبتني برغايت گرائي آفرينش، آموزه هاي وحياني و معارف و علوم اسلامي پايه گذاري شده و براين باور است كه درتعاليم اسلام و مكتب امام صادق عليه السلام كه تبلور ناب آن مي باشد، ظرفيت و جامعيتي نهفته است كه با كشف، تبيين و كاربردي كردن آن، مي توان درعلوم و فنون بشري به ويژه علوم انساني / اجتماعي تحولي عظيم پديد آورد و درپرتو آن عالمان شايسته و فرهيخته تربيت كرد .

  دانشگاه برمبناي اصول و ارزشهاي اسلامي، علم را نوري خدايي، سرمايه اي والا ومايه كمال و تعالي انسانهاي مستعد و مهذب مي داند و معتقد است كه تعليم و تعلم همراه با تهذيب نفس، درراستاي حركت انبياء الهي عليهم السلام و مهمترين رسالت انسان است و تنها باالهي شدن انگيزه ها و هدفها و توام شدن علم و عمل، نقش حقيقي علم در جامعه بشري ايفا خواهد شد .

  دانشگاه دور ماندن حوزه هاي علميه و دانشگاهها را ازمعارف يكديگر، خسارت جبران ناپذيري براي جامعه اسلامي مي داند و به عنوان يكي از جلوه هاي عيني پيوند حوزه و دانشگاه برآن است تا بابهره مندي از دستاوردها و همكاري نخبگان اين دو مركز علمي، دانش آموختگاني دين محور، آگاه به زمان و متعهد به آرمانها و ارزشهاي اسلام ناب محمدي صلي الله عليه و آله و سلم تربيت كند و درراستاي تعليم و تبليغ معارف اسلام و اهل بيت عليهم السلام الگويي نوين ارائه داده و در نظام آموزش عالي و اداره امور جامعه اسلامي تحولي اساسي ايجاد كند.

  دانشگاه براي تحقق اهداف وارتقاي مستمر كيفيت خود توجه جدي به موارد زير را ضروري مي داند:

  جذب نخبگان : انتخاب دانشجويان برجسته و با استعداد از نظر اخلاقي و علمي، استادان عالم، مومن و مهذب داراي استقلال فكري.  

  تقويت ايمان و غيرت ديني، رشد اخلاق اسلامي و تهذيب نفس ازراههايي مانند ايجاد فضاي سالم اعتقادي واخلاقي و ارائه آموزه ها و الگوهاي عملي

  اصلاح و ارتقاء مستمر و توسعه برنامه ها و محتواي آموزشي، پژوهش محور كردن آموزشها، كارآمد كردن برنامه ها و دروس و تاسيس دوره هاي آموزشي جديد درراستاي اهداف و براساس نياز سنجي از جامعه خصوصا" درمقاطع تحصيلات تكميلي.

  تقويت پژوهش به ويژه در جهت تحقق نظامهاي معرفتي برپايه تعاليم اسلام,گسترش مرزهاي علوم اسلامي و تحقيقات ميان رشته اي بين علوم اسلامي و علوم انساني / اجتماعي و ارائه دستاوردهاي آن .

  رشد فزاينده علمي از راههايي مانند تقويت فضاي برخوردار از نشاط، انگيزه، خلاقيت و آزاد انديشي علمي، دانش پژوهي، ترويج روحيه نقادي، انتقاد پذيري و رسيدن به تفاهم، ايجاد بنيه لازم براي كسب مدارج علمي بالاتر و تسهيل دستيابي به منابع علمي و اطلاعات.  

  ارتقاء كيفيت مديريت دانشگاه باتوجه به مقتضيات و تحولات علمي، اجتماعي و فناوري، تقدم كيفيت بر كميت برون دادها، مشاركت دانشگاهيان و تخصيص بهينه امتيازات و تسهيلات برپايه اهداف و نظام ارزشيابي.  

  تنظيم و تقويت مستمر ارتباط باساير مراكز علمي، به ويژه مراكز علمي همسو و استفاده كنندگان از خدمات و دستاوردهاي دانشگاه شامل مراكز علمي حوزوي و دانشگاهي، نهادها و دستگاههاي نظام جمهوري اسلامي ايران، عموم مردم ايران اسلامي و كشورهاي اسلامي و ساير كشورهاي جهان .

  استفاده از فناوريهاي جديد براي بالا بردن سرعت، دقت و كارآمدي آموزش و پژوهش و تسهيل ارتباطات علمي، باتوجه به مقتضيات و نيازهاي جامعه، بااين تاكيد كه فناوري همواره نقش ابزاري براي تحقق رسالت دانشگاه داشته باشد .

  متعهد بودن دانش و دانشگاهيان درقبال عدالت، حرمت و كرامت انساني، حفظ نعمتهاي الهي و محيط زيست و مشكلات و آلام بشري.  

  متعهد بودن دانش و دانشگاهيان درقبال افزايش انسجام اجتماعي، برادري، محبت، نظم اجتماعي، وجدان كار، تعهد پذيري و كاهش و رفع مشكلات جامعه از راههايي مانند بررسي مستمر نيازها و تغيير و تحولات اجتماعي، كاربردي كردن تحقيقات بنيادي، ارايه راهكارهاي علمي و عملي براي برطرف كردن نيازهاي متنوع، متحول و فزاينده جامعه، مقابله با تهاجمات فكري و فرهنگي از موضع تفكر اسلامي، هدايت جامعه به سمت خوداتكايي و افزايش مشاركت مردم در اعتلاي نظام اسلامي.

  دانشگاه امام صادق عليه السلام به عنوان اولين دانشگاه اسلامي در ايران و برآمده از انقلاب اسلامي، پيروي از ولايت فقيه را درامتداد پيروي از پيامبر اكرم صلي الله عليه و اله و سلم و ائمه اطهار عليهم السلام يكي ازمباني اساسي خود دانسته و علاوه بر آن، تركيب خاص هيات امناء و هيات علمي ( متشكل از فرهيختگان حوزه و دانشگاه ) مديريت عالي، معتبر، نافذ و باثبات و ايجاد فضاي مناسب جهت بروز استعدادها و توانمنديهاي زنان درمديريت دانشگاهي را از مزيتهاي خود مي داند و در مقابل مقام معظم رهبري، وزارت علوم، تحقيقات و فناوري و هيات امناء جامعه الامام الصادق عليه السلام پاسخگو است.

  دانشگاه بار اصلي تحقق رسالت خود را بردوش اعضاء هيات علمي و مديران خود دانسته و دراين راستا مشاركت دانشجويان و كاركنان اداري شايسته، كارآمد و سازگار با شرايط دانشگاه را ضروري مي داند.

  دانشگاه در گذر تاریخ

  دهه 1350

  شکل گیری ايده اوليه تأسيس یک دانشگاه اسلامی در ميان بزرگان مبارزه با رژيم پهلوی و تدوين اساسنامه اولیه

  1360

  تأسيس جامعة الامام الصادق عليه السلام و تعيين آيت الله مهدوی کنی به عنوان رئيس دانشگاه

  دي 1361

  اعلام آغاز فعاليت دانشگاه امام صادق عليه السلام در سالروز ولادت پيامبر اكرم صلی الله علیه و آله و امام صادق علیه السلام به عنوان اولين دانشگاه تأسيس شده پس از انقلاب

  بهمن 1361

  آغاز رسمی دروس دانشگاه و پذيرش اولين دوره دانشجویان

  1362

  تقديم اولين شهيد دانشجوی دانشگاه، شهيد محمود کرمی و تداوم اين راه به وسيله 37 شهيد ديگر 

  1364

  افتتاح بناهای جديد اداری، کلاس ها و اقامتگاه های دانشگاه هماهنگ با معماری سابق

  1365

  تأسيس دانشكده هاي مستقل «معارف اسلامي و تبليغ»، «معارف اسلامي و علوم سياسي» و «معارف اسلامي و اقتصاد» با صدور مجوز دوره ها به صورت کارشناسی ارشد پیوسته

  1368

  اولين دوره دانش آموختگی دانشجويان دانشگاه

  1368

  تأسيس اولين بسيج دانشجويي دانشگاه هاي كشور به فرمان حضرت امام خميني ره در دانشگاه امام صادق عليه السلام

  1369

  رهایی تعدادی از دانشجويان اسير دانشگاه از اردوگاه های رژيم بعثی صدام و بازگشت ايشان به تحصيل در دانشگاه

  1369

  تبديل رشته «معارف اسلامي و تبليغ» به «الهيات، معارف اسلامي و ارشاد» با سه گرايش فلسفه و کلام اسلامی، علوم قرآن و حديث، و فقه و مبانی حقوق

  1369

  تأسيس پرديس خواهران دانشگاه در دو رشته «الهيات و معارف اسلامی» (با گرایش های «فلسفه و كلام اسلامي»، «فقه و اصول») و «زبان و ادبيات عرب»

  1369

  راه اندازی دو رشته جديد «معارف اسلامي و مديريت» و «معارف اسلامي و حقوق»

  1370

  تأسيس مركز تحقيقات دانشگاه

  1371

  راه اندازي اولين دوره دكتري در رشته هاي الهيات، علوم سياسي و علوم اقتصادي در پردیس برادران

  1373

  تأسيس مرکز مطالعات فرهنگ و ارتباطات

  1374

  اولين مراسم عمامه گذاری برخی از دانش آموختگان توانمند دانشگاه در دروس حوزوی     آشنایی با حوزه دانشجويي دانشگاه

  1374

  راه اندازی اولین دوره دکتری فرهنگ و ارتباطات

  1375

  راه اندازی رشته «حقوق» در پرديس خواهران

  1378

  راه اندازی رسمی طرح مطالعاتی آثار استاد شهيد مطهری به عنوان واحدهای درسی

  1379

  تبديل گرایش های رشته «الهيات و معارف اسلامی» پرديس خواهران به دو رشته مستقل «فلسفه و کلام اسلامی» و «فقه و حقوق اسلامی»

  1380

  تدفين شش شهيد گمنام دفاع مقدس در دانشگاه در سالروز شهادت امام صادق عليه السلام به عنوان اولين دانشگاه پيش قدم کشور در اين امر، و حضور رهبر معظم انقلاب بر مزار آنها فردای تدفين به عنوان تأييد اين عمل  گزارش تصويري

  1381

  تأسيس دفتر اعزام مبلغ دانشگاه

  1382

  تبديل مركز مطالعات فرهنگ و ارتباطات به دانشكده «معارف اسلامي و فرهنگ و ارتباطات»، تأسيس اين رشته در مقطع كارشناسي ارشد پيوسته

  1383

  راه اندازی رشته های «تاریخ تشيع» و «انديشه سياسی اسلام» در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته و «مديريت آموزشی» در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته در پرديس خواهران

  1384

  ديدار مديران، اساتيد، دانشجويان و کارکنان دانشگاه امام صادق با رهبر معظم انقلاب و استفاده از ديدگاه های معظم له درباره دانشگاه و لزوم تبديل این مرکز به مرجع علمی دنيا     گزارش کامل از دیدار

  1384

  تبديل گرايش های دانشکده «الهيات، معارف اسلامی و ارشاد» به سه رشته مستقل

  1384

  بازنگري اساسي در دروس معارف اسلامي و سر فصل های آن

  1385

  راه اندازی رشته «معارف اسلامی و علوم تربيتی» در مقطع کارشناسی در پرديس خواهران

  1385

  انتخاب دکتر علی رضائيان، رییس دانشکده معارف اسلامی و مديريت دانشگاه، به عنوان چهره ماندگار رشته مدیريت ایران

  1386

  راه اندازی رشته «معارف اسلامی و حقوق» (گرایش حقوق خانواده) در مقطع کارشناسی ارشد ناپیوسته در پرديس خواهران به عنوان يک گرايش منحصر به فرد در کشور

  1387

  تقدير از رييس دانشگاه، آية الله مهدوی کنی به سبب مجموعه آثار و خدمات علمي در دومين جشنواره بين المللی علوم انسانی و اسلامی فارابی

  1387

  راه اندازی هيأت مميزه مستقل دانشگاه

  1388

  راه اندازی دوره دکتری معارف اسلامی و مدیريت مالی

  1389

  انتخاب معاون آموزشی و تحصيلات تکميلی دانشگاه، دکتر محمدهادی همايون، به عنوان معاون آموزشی برتر در دانشگاه های کشور

  1389

  راه اندازی دوره دکتری مديريت قرارداد های بين المللی نفت و گاز به عنوان يک رشته منحصر به فرد در سطح کشور

  1390

  راه اندازی حوزه علميه دانشجویی در دانشگاه

  مقاطع تحصيلی دانشگاه:

  پرديس برادران: کارشناسی ارشد پیوسته، دکتری

  پرديس خواهران: کارشناسی، کارشناسی ارشد ناپیوسته

  رشته های دانشگاه:

  پرديس برادران: الهيات، معارف اسلامی و ارشاد (فقه و مبانی حقوق، فلسفه و کلام اسلامی، علوم قرآن و حديث)، معارف اسلامی و اقتصاد، معارف اسلامی و حقوق، معارف اسلامی و علوم سياسی، معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات، معارف اسلامی و مدیريت

  پرديس خواهران: حقوق، فلسفه و کلام اسلامی، فقه و حقوق اسلامی، معارف اسلامی و علوم تربيتی

  نوع رشته ها: تلفيقی (ميان رشته ای)

  تعداد دانشجويان: تا سال 1391

  پرديس برادران: حدود 1200 نفر کارشناسی ارشد پيوسته، حدود 120 نفر دکتری

  پرديس خواهران: حدود 400 نفر کارشناسی، حدود 50 نفر کارشناسی ارشد ناپیوسته

  تعداد اعضای هيأت علمی: تا سال 1391

  پرديس برادران: 98 نفر (تقريبا به ازای هر 12 دانشجو یک عضو هيأت علمی)

  پرديس خواهران: 23 نفر (تقریبا به ازای هر 17 دانشجو يک عضو هيأت علمی)

  امکانات آموزشی:

  کتابخانه، تالار مطالعه، سايت اطلاع رسانی، دسترسی شبانه روزی به اينترنت پرسرعت بی سيم، لابراتوار مجهز زبان

  تعداد منابع موجود در کتابخانه دانشگاه:

  حدود 000,140 کتاب و منبع علمی (دومين کتابخانه بزرگ دانشگاهی کشور)

  امکانات رفاهی:

  اقامتگاه، سالن ها و زمين های ورزشی، استخر سرپوشيده، سالن غذاخوری

  آدرس؛

  پردیس برادران: ايران، تهران، بزرگراه شهید چمران، پل مدیریت، دانشگاه امام صادق عليه السلام

  صندوق پستی: 159-14655 

  کدپستي: 1465943681

  تلفن 88094001

  دورنگار 88093484

  پست الكترونيکي: isu@isu.ac.ir 

  نشاني الكترونيكي: http://www.isu.ac.ir

  پردیس خواهران: پرديس خواهران: شهرک قدس - خیابان شهید فرحزادی - خيابان شهيد طاهرخانی

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :