پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • گستره اجتماعي و سياسي مسجد  
 • 1391-12-20 13:23:10  
 • تعداد بازدید : 48   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • گستره اجتماعی و سیاسی مسجد

  حمید رضا حسینی

  نقش مسجد در اسلام محدود به انجام امور عبادی نبوده و حضور پررنگی در عرصه ارتباطات اجتماعی و سیاسی داشته است. علاوه بر تشکیل جلسه های وعظ و ارشاد، حلقه ها و مجالس درس و بحث نیز در مساجد تشکیل می شده است. این امر به نوبه خود سبب شد که نخستین مدارس اسلامی از دل مساجد بیرون بیایند و فضای جدیدی تحت عنوان مسجد- مدرسه ها را شکل دهند.(1)

  اهمیت مسجد در حوزه ارتباطات اجتماعی و سیاسی تا جایی است که بسیاری از فرمان های حکومتی در مساجد اعلام و منتشر می شد. (2) آن گونه که ابن خلدون گفته است، منصب پیش نمازی حتی از مقام پادشاهی نیز بالاتر و مهم تر است. (3)

  در مجموع، مساجد در طول تاریخ و به درجات مختلف، علاوه بر محل عبادت و تشکیل نمازهای جمعه و جماعت، مکانی برای تشکیل جلسات بحث و درس، تعلیمات دینی و علمی، انجام امور قضایی، حل و فصل اختلافات، رسیدگی به امور عمومی و عام المنفعه، دستگیری از مستمندان، نگهداری خزانه (بیت المال) و برگزاری مراسم سیاسی بودند. بدین ترتیب گستره اجتماعی و سیاسی مساجد بسیار چشمگیر بود و انبوهی از پیام های اجتماعی و سیاسی از فراز منبر مساجد منتشر می شد. به ویژه اهمیت منبر در مساجد بدان پایه بود که در کنار محراب، مقصوره، شبستان و گنبد یکی از پنج جزء مهم مساجد به شمار می آمد و دارا بودن آن یکی از لوازم جامع بودن تلقی می شد.(4)

  پژوهشگران حوزه ارتباطات، منبر را "یک رسانه عمومی اسلامی" و "یک نظام تشکیلات یافته ارتباطی در جامعه اسلامی" دانسته اند که برد اطلاعاتی از طریق آن نسبت به هرگونه تماس بین فردی مؤثرتر است، زیرا اولین و آخرین حالت توصیف در منبر یک نواخت تر است تا وقتی که همان موضوع از طریق واسطه های متعدد انتقال می یابد. همچنین سرعت ارتباط از طریق منبر به این علت که مخاطبان هم زمان در معرض پیام قرار می گیرند نسبت به ارتباطات بین فردی و روز به روز بیش تر است(5)

  به هر روی تا آن جا که به تاریخ ایران مربوط می شود، بسیاری از پیام های اجتماعی و سیاسی از فراز منبر مساجد و از طریق وعظ و خطابه به طیف وسیع و پرشماری از مخاطبان منتقل می شد و منبر را در دوران پیش از پیدایی رسانه های مدرن، در جایگاه رسانه ای کم مانند می نشاند. پیام های سیاسی مساجد به ویژه در دو سده اخیر و در جنبش های بزرگ سیاسی و اجتماعی بسیار مؤثر بودند و مسجد را در کانون مبارزات ضد استعماری و ضد استبدادی قرار دادند.

  حتی یک نگاه گذرا به رویدادهای جنبش هایی نظیر جنبش مشروطه، ملی شدن صنعت نفت و انقلاب اسلامی نشان می دهد که تعداد زیادی از رویدادهای مهم و تعیین کننده در مساجد یا با محوریت مساجد شکل گرفته اند و نقش منابر و وعاظ در آن ها چشمگیر و گاه بی بدیل بوده است. برای مثال در خلال جنبش مشروطیت ایران که از سال 1323ق (1284 ش) در تهران بالا گرفت و یک سال بعد به صدور فرمان مشروطیت منجر شد، مساجدی مانند مسجد شاه (امام)، جامع بازار، خازن الملک، سرپولک، میرزا موسی و سید عزیزالله حایز اهمیت بسیار بودند و وعاظ بزرگی چون سیدجمال الدین واعظ اصفهانی و میرزا نصرت الله بهشتی (ملک المتکلمین) تأثیرگذارترین نقش را در انتقال پیام های جنبش به عامه مردم را داشتند. (6) 

  شایان یادآوری است که در کنار مساجد، فضاهای مذهبی دیگری چون تکیه ها و حسینیه ها (با فروع دیگری مانند عباسیه ها، فاطمیه ها، زینبیه ها و...) در حوزه ارتباطات اجتماعی و سیاسی نقش آفرین بوده اند. کارکرد این فضاها که با محوریت عزاداری برای امام سوم شیعیان و سایر معصومان(س) شکل گرفته اند، شباهت های زیادی به مسجد دارد و گاه در برخی از آن ها نماز جماعت نیز اقامه می شود. شکل گیری این گونه فضاها به دوران پس از برآمدن سلسله صفویه و رسمیت تشیع امامیه در ایران بازمی گردد و آن را باید نشانه ای از هویت یابی شیعی تلقی کرد. چرا که مسجد فضایی مشترک بین همه فرقه های اسلامی بود اما تکیه و حسینیه فضاهای خاص مذهب شیعه به شمار می آمدند. از این رو در بررسی کارکرد مساجد در حوزه ارتباطات سنتی باید نیم نگاهی نیز به نقش این گونه فضاها داشت.

  در گزارش مصور این صفحه دکتر محمدعلی اکبری عضو هیأت علمی گروه تاریخ دانشگاه شهید بهشتی، درباره گستره اجتماعی و سیاسی، شیوه انتشار پیام و طیف مخاطبان پیام در مسجد سخن می گوید. عکس های این گزارش از دو خبرگزاری های فارس و مهر و آرشیو مؤلف فراهم آمده اند.

  پی نوشت:

  1- سلطان زاده، حسین: تاریخ شهر و شهر نشینی در ایران، تهران، 1365،ص267-266

  2- برای آگاهی بیش تر نک: همین مجموعه، قسمت هفتم، کتیبه های متعدد مشتمل بر فرمان های حکومتی از قبیل بخشودگی مالیاتی که بر دیواره برخی از مساجد تاریخی نصب شده، بیانگر این وضعیت است.

  3- ابن خلدون: مقدمه، ترجمه محمد پروین گنابادی، تهران، 1352، ص421

  4- هیلن برند، روبرت: معماری اسلامی، ترجمه باقر آیت الله زاده شیرازی، تهران، 1383، ص 45

  5- فرقانی، محمدمهدی: درآمدی بر ارتباطات سنتی در ایران، تهران، 1387، ص88

  6-  برای برای آگاهی بیش تر درباره مکان رویدادهای مشروطه نک: کرمانی، ناظم الاسلام، تاریخ بیداری ایرانیان، تهران، 1371

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :