پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • فرهنگ عاشورا و لزوم حراست از آن  
 • 1391-12-20 12:52:48  
 • تعداد بازدید : 23   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • فرهنگ عاشورا و لزوم حراست از آن

  مجالس عزای حسینی نه تنها نام سیدالشهدا(ع) را پرآوازه نگه داشته، بلكه در اصل، علت بنیادین بقای اسلام ناب محمدی در طول 1400 سال گذشته همانا قیام امام حسین(ع) و جوشش خون پیروان خون خدا در دفاع از اهداف و آرمانهای مورد تاكید كاروان عاشورا و نهضت كربلا(كه همانا آرمانهای اسلام ناب محمدی(ص) است)، بوده است. گفتیم كه یكی از این نیرنگ كه با لفافه ای بسیار جذاب و شیك و مدرن ارائه شده درصدد تعطیلی كامل شور حسینی و در امتداد آن خاموش نمودن موتور محركه تشیع كه همانا روحیه ایثار، از خود گذشتگی و شهادت در راه آرمانها و ارزشهای دین مبین اسلام است.دقیقا در نقطه مقابل و خلاف تلاشهای جدید مخالفین اسلام ناب و تشیع اصیل خصوصا روشنفكران لیبرل سكولار درجهت كمرنگ نمودن و از بین بردن آثار بنیادین عزای حسینی بر اسلام و تشویق مزورانه و منافقانه به لزوم هرچه كمتر كردن مجالس عزای حسینی، ما شاهد تاكیدات فراوان تمامی حضرات معصومین علیهم صلوات الله در خصوص اقامه عزای حضرت ابا عبد الله و لزوم تلاش گسترده مسلمین بالاخص شیعیان در جهت هرچه پرشورتر، روحانی تر برگزار كردن این مجالس، توام با شعور و عرفان بیش از پیش نسبت به ریشه ها، علل و عوامل شكل گیری این حركت و اهداف و غایات این نهضت بوده ایم.

  اعتلای فرهنگ عاشورا:

  فرهنگ عاشورا در طول تاریخ همواره برای جامعه اسلامی و مومنین الهام بخش بوده و به تعبیر روایت، حرارتی در دلهای مومنین ایجاد كرده كه هرگز به سردی نمی گراید. اما به رغم تمامی آثار ایجابی و خیرات و بركاتی كه فرهنگ عاشورا داشته است، در مقام عمل جهت پاسداشت و بزرگداشت حماسه های حسینی و عاشورایی از یك سو بعضی از اعمال و آیین هایی كه در این راستا توسط عزاداران اجرا می گردد ما را از فرهنگ واقعی عاشورا دور كرده و خدای ناكرده موجب وهن اسلام می شود. از طرف دیگر دشمنان اسلام كه آثار و كاركرد بالای این فرهنگ را دیده اند با تمامی وجود 

  تلاش می كنند تا از قدرت حقیقی و نقش سازنده مجالس و آیین های عزاداری بكاهند.در این حركت اصیل و تاریخ ساز، پس از گذشت قرن ها از زمان این قیام عظیم حماسی، ملاحظه می گردد كه به دلیل عوامل مختلف، بعضاً دستخوش اوهام، خرافات و انحرافات و بدعت هایی شده كه قدرت و صلابت و توان تعالی بخش و پویای آن را می گیرد، براین اساس، ضرورت ایجاب می كند این روند از چهرة اسلام پاك و ناب محمّدی(ص)زدوده شود، از این رو شناسایی خرافات و بدعت ها و انحرافات در عزاداری می بایست به عنوان آسیبی جدی مورد توجه و حساسیت تمامی مسلمین و مورد كنكاش كارشناسان دینی قرار گیرد. و پس آورهای این رویكرد به طور واضح تبیین و راهكارهای پیراستگی آن تدوین گردد، تا بتوان به یاری خدا و توجه اهل بیت عصمت و طهارت(ع) روش صحیحی در برخورد با بدعت ها كه با پوشش های مختلفی صورت می گیرد، طی فرایندی از زمان، توسط آگاهان و نهادهای تصمیم ساز، نهادینه گردد و با نوعی ایفای نقش بتواند روندی را ادامه دهد نفی كاركرد منفی در بین جهانیان و نسل جدید به پویایی دینی اسلام ناب محمّدی(ص) و حركتی عمیق و تكاملی آن را تجلی بخشد. چرا كه هر روز شاهد برپایی اشكال مختلفی از عزاداری به نام اهل بیت(ع) هستیم كه خالی از محتوا بوده و به طور گسترده، ادامه و گسترش یافته كه بسیاری از حركات آن برای سایر مسلمین و فرق مختلف و جوانان نامفهوم و در بسیاری از مواقع موجب وهن مذهب تشیع و دین گشته، ادامه این روند، اذهان منطق گرا و مستدل نسل جدید را با شبهه مواجه نموده و از طرفی، نگرش حساس و نقّاد جهانیان كه بعضاً با كاركرد دشمنش به این موضوع چشم دوخته اند، همراه با خط دهی و شیطنت و استفاده از امكانات قدرت های استكباری و شیطانی، از اسلام علوی، اسلامی خشن و خرافی به جهانیان معرفی می نماید. در این رابطه بحث مهندسی فرهنگ عاشورا می تواند مانعی بزرگ بر سر راه دشمنان قسم خورده اسلام باشد و توطئه های آنان را نیز خنثی نماید. لذا ضرورت تبیین تحریفات و راهكارهای برون رفت از آسیب ها و آفات این فرهنگ مقدس از اولویت های فرهنگی محسوب می شود.

  اولین گام برای مهندسی فرهنگ عاشورا رصد فرهنگی است. در رصد فرهنگ عاشورا می بایست وضعیت فرهنگی كشور را با یك نگاه عینیت گرا بررسی كرد، هم در سطح فرهنگ عمومی و هم در سطح خرده فرهنگهای موجود در جامعه و با كالبد شكافی فرهنگی جامعه شناخت عمیق از فضای فرهنگی كشور انجام گیرد.در شماره های قبلی این سلسله یادداشت ضمن بررسی جایگاه نفس عزاداری در روایات شیعه، به بررسی نحوه و شیوه برگزاری مراسم ندبه و سوگواری از سوی حضرات معصومین(ع) برای حضرت اباعبدالله الحسین(ع) اشاره نمودیم. حال در این شماره به بحث و بررسی در خصوص آسیبهای وارده بر فرهنگ عاشورا می پردازیم. در ابتدا به جهت تبیین دقیقتر آسیب ها لزوم ارائه تعریفی از فرهنگ عاشورا احساس می گردد.

  فرهنگ عاشورا 

  مقصود از فرهنگ عاشورا، مجموعه مفاهیم، سخنان، اهداف و انگیزه ها ، شیوه های عمل، روحیات و اخلاقیات والایی است كه در نهضت كربلا گفته شده یا به آنها عمل شده یا در حوادث آن نهضت، تجسم یافته است. این ارزش ها باورها هم در كلمات سیدالشهدا(ع) و اصحاب و فرزندان حضرت متجلی است. فرهنگ عاشورا همان زیربنای عقیدتی و فكری است كه در امام حسین (ع) و شهدای كربلاو اسرای اهل بیت (ع) بود و سبب پیدایش آن حماسه و ماندگاری آن قیام شد.

  مجموعه آن باورها و ارزش ها و مفاهیم را می توان در عنوان های زیر خلاصه كرد: مقابله با تحریف دینی، مبارزه با ستم طاغوت ها و جور حكومت ها، عزت و شرافت انسان، ترویج مرگ سرخ بر زندگی ذلت بار ، پیروزی خون بر شمشیر و شهادت بر فاجعه، شهادت طلبی و آمادگی برای مرگ، احیای فریضه امر به معروف و نهی از منكر و سنت های اسلامی ، فتوت و جوانمردی حتی در برخورد با دشمن، نفی سازش با جور یا رضایت به ستم، اصلاح طلبی در جامعه، عمل به تكلیف به خاطر رضای خدا، تكلیف گرایی چه به صورت فتح یا كشته شدن، جهاد و فداكاری همه جانبه، قربانی كردن خود در راه احیای دین، آمیختن عرفان با حماسه و جهاد با گریه، قیام خالصانه برای خدا، نماز اول وقت، شجاعت و شهامت در برابر دشمن، صبر و مقاومت در راه هدف تا مرز جان، ایثار، وفا، پیروزی گروه اندك ولی حق بر انبوه گروه باطل، هواداری از امام حق و برائت و بیزاری از حكام جور، حفظ كرامت امت اسلامی، لبیك گویی به فریاد استغاثه مظلومان،فدا شدن انسان ها در راه ارزش ها و ...

  منبع : روزنامه رسالت، شماره 7171 ، 14/10/89، صفحه 6

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :