پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • تبليغات ديني و تكاليف نهادها  
 • 1391-12-20 11:23:39  
 • تعداد بازدید : 6   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • تبليغات ديني و تکاليف نهادها

  حجت الاسلام مسعود صفي ياري

  مديركل تبليغات اسلامي استان كردستان

  نظام مقدس جمهوري اسلامي با خميرمايه اعتقادي و مذهبي پايه ريزي شده و داراي ماهيتي کاملا ديني است برهمين اساس ضرورت دارد اين ماهيت به طور مستقيم و متناسب با مقتضيات زماني در تمامي اجزاء و بخش هاي نظم و در سطح جامعه جريان داشته باشد.

  جريان يافتن اين ماهيت نيازمند تبيين، تشريح و تبليغ نظريه ها، ديدگاه ها و آموزه هاي اسلام در همه عرصه ها است.عرصه هاي اقتصادي، نظامي، بهداشتي و پزشکي، ارتباطات داخلي و بين المللي، مديريت، فردي و اجتماعي و ...

  پس ماهيت اصلي نظام اسلاميت آن است و اين ماهيت بايد در بدنه نظام به طور کامل پاده شده و جريان داشته باشد تا بتواند به عنوان الگويي تمام غبار و منطق بر اصول و مبتني بر مقتضيات روز، کارآمدي دين در اداره جامعه و تعامل شايسته آن با دنياي امروز را به نمايش گذاشته و با تعيين و ارائه راهبردهاي اساسي و راهکارهاي اصولي بشر گم گشته را از هلاکت، گمراهي و سقوط نجات بخشيده و به سعادت، رفاه و آرامش واقعي رهمون سازد چرا که اسلام دين زندگي است و متضمن بهترين دستورها براي بهتر و شايسته تر زيستن است.

  آنچه گفته شد فلسفه اصلي نظام جمهوري اسلامي به عنوان پيش نياز و مقدمه تشکيل دولت کريمه و ظهور منجي عالم بشريت حضرت حجت(عج) مي باشد.

  طبيعي است براي رسيدن به اين هدف بايد تمهيدات لازم را انديشيده و ابزارهاي مورد نياز ا به کار گرفت. يکي از مهم ترين و موثرترين ابزارها، بهره گيري از ابزار تليغات آن هم با گرايش ديني است تبليغات ديني ابزاري براي انتقال مفاهيم و پيام در يک جامعه ديني است که بايد طي آن زمينه هاي فراهم شود تا مظاهر و نمودهاي فرهنگي – ديني تقويت و تحکيم و تثبيت شوند.

  تحقق اين مهم نيازمند عزمي عمومي و نهضتي فراگير است لکن بخش هاي زير وظايف سنگيني به عهده دارند.

  الف) مردم

  از نگاه اسلام هم مسلمانان در رابطه با ترويج و تبليغ و گسترش فرهنگ ديني و آموزه هاي اسلامي مسئولند و هر فردي به هر اندازه که بتواند بايد در ان مسير تلاش کند.

  هر مسلمان به منطله مبلغ ديني بوده و بايد خود را به ابزارهاي مورد ناز علمي و عملي تجهيز نمايد اينکه در دين اسلام به عناصر مهمي چون امر به معروف و نهي از منکر تولي، تبري و ده ها دستور ديگر به عنوانوظايف همگاني و عموم تاکيد شده است در همين راستا بوده و نشانگر بعد عمومي تبليغ دين مي باشد.

  ب) خانواده

  خانواده به عنوان کوچکترين هسته جامعه و مهم ترين نهاد اجتماعي جايگاه برجسته اي در اسلام دارد از نگاه اسلام هر مسلماني همانطور که در برابر خودش مسئول است نسبت به خانواده نيز مسئولتي بس خطير دارد او موظف است فضاي دين را در خانه و خانواده حاکم کرده و نظام خانواده را راساس ايمان، تقوي و ارزش هاي اخلاقي پايه گذاري نمايد، بديهي است ثمره تشکيل چنين خانواده اي نسلي ديندار، سالم و پاک، پدران و مادراني متعهد، همسراني معتقد به آرمان هاي دني و فرزنداني با ايمان خواهد بود و در نتيجه جامعه اي نبوي تحقق پيدا خواهد کرد.

  اسلام به عنوان نسخه نهايي سعادت بشر جامع ترين و کارآمدترين منشور خانواده را ندوينه و ارائه کرده است، در اين منشور مرد خانواده موظف است به خودسازي خود و خانواده و نهادينه کردن تبليغ و گسترش احکام دين و خانواده اهميت داده و نهايت سعي خود را در اين راستا بکارگيرد، همچنانکه براي زن خانواده نيز چنين مسئوليتي لحاظ شده است.

  ج) مسئولان نظام

  همچنانکه ذکر شد نظام جمهوري اسلامي ايران داراي ماهتي کاملا مذهبي و دني است براين اساس مسئولان نظام مکلفند تبليغ و ترويج آب و فرهنگ ديني را در اولويت حوزه کاري خويش قرار داده و آن را تکليف شرعي و وظيفه قانوني براي خود قلمداد نمايند.

  اسلامي شدن محيط و حاکميت فضايل اخلاقي هم دستوري ديني است و هم در اصول قانون اساسي جمهوري اسلامي مورد توجه جدي قرار گرفته است. لذا هر مسئولي موظف است در حوزه کاري خود به مباني ديني و قانوني پايبند بوده و تبليغ دين و انتقال مناسب مفاهيم اخلاقي را بهترين شکل در دستور خويش قرار دهد. فضاي کاري مسئولان آکنده از عطر معنويات و مملو از نمادهاي ارزش و اخلاقي باشد.

  د) دستگاه ها و نهادهاي فرهنگي – تبليغي

  هر چند بنابر آنچه گفته شد جريان سازي ديني و سوق دادن جامعه به سمت و سوي معارف الهي و فضايل اخلاقي وظيفه اي همگاني و تکليفي قانوني براي همه مردم و همه مسئولان بوده و آنان به تناسب و اقتضاي مسئوليت اجراي اين امر مهم را به عهده دارند اما براي نسريع در امر و دسترسي بهتر به اهداف و عملياتي تر شدن برنامه بخشي از بدنه اجرايي کشور اعم از دسگاه هاي دولتي و نهادهاي عمومي وظيفه مستقيم تبليغ دين و گسترش فرهنگ اسلامي را متکفل شده اند، طبيعي است که وظيفه اين بخش بسيار سنگين و خطير است برنامه ريزي صحيح، دقيق، عميق، هدفمند و متناسب با شرايط روز توجه جدي به شاخصه هاي ديني، سياستگذاري کلان و منسجم، نياز سنجي درست، تعيين فرايندها و برآيندها استفاده از متصديان با انگيزه، متدين، متخصص و کارآمد، بهره گيري از زيباترين و بهترين روش هاي علمي براي تبليغ زيبايي هاي دين و گسترش آن در جامعه و غيره تنها بخشي از وظايف مهمي است که اين مراكز بايد به آن مبادرت ورزند . بديهي است براي موفقيت بيشتر و بهتر در كار بايد تحولات فرهنگي- تبليغي جهان به طور مستمر دريافت و نيازهاي فكري و فرهنگي و انديشه هاي نو و بديع ديني شناسايي شده و بهترين راه براي تأثيرگذاري و اثر بخشي در افكار مورد بررسي قرار گيرد.

  توجه موكد به شاخص هاي ديني اسلاميت نظام، ارمانهاي امام راحل(ره) دغدغه هاي مقام معظم رهبري (مدظله العالي) از جمله اساسي ترين مسايلي است كه در برنامه ريزي ها بايد مورد توجه قرار گيرد.

  مقام معظم رهبري مكررا مسئولان فرهنگي تبليغي را از غفلت فرهنگي بر حذر داشته و با هشدارهاي متعدد و صريح خطرات ناشي از غفلت را گوشزد فرموده است.

  ايشان با طرح خطر بزرگ تهاجم فرهنگي و سپس شبيخون فرهنگي و متعاقب آن ناتوي فرهنگي مسئوليت بسيار خطير حساس و موثر مسئولان فرهنگي كشور را يادآور شدند.

  مقام معظم رهبري با بيان خظرات ناشي از غفلت فرهنگي فرموده اند: اگر شما ملت و عناصر فرهنگي بيدار نباشيد خداي ناخواسته صداي فروريختن ارزش هاسي معنوي هنگامي در مي آيد كه قابل علاج نيست .

  و در بيان ديگر از همه مسئولان فرهنگي تبليغي خواستند كه گسترش تدين و روح فرهنگ اسلامي را در اولويت كارهاي خود قرار دهند و در سخني ديگر از مسئولان خواستند كه بدون هراس و يا خجالت خواست مردم يعني اسلامي كردن فضاي هنري و فرهنگي جامعه را پيگيري كنند.

  ازديدگاه رهبر معظم انقلاب هدف و چشم انداز فعاليت هاي فرهنگي همانا، تحقق تدين و باورهاي ديني و ارزش هاي اسلامي مي باشد ومسئولان بايد نهايت سعي خود را در آرايش هاي ديني انقلابي جامعه به كارببرند.

  به دنبال اين دغدغه هاي بجا و ظريف معظم له اخيراً بحث مهندسي فرهنگي را مطرح نمودندجادارد مسئولان فرهنگي و تبليغي كشور با بازنگري اساسي در درون و برون خود و پرهيز از تغافل ، روزمرگي ، سطحي نگري- موازي كاري و انفعال دغدغه هاي رهبري ار جدي گرفته و هشداريهاي ايشان را كه به منزله زنگ خطري براي جامعه و ارزش هاي آن است را مورد تأمل قرارداده و تحولي اساسي در بخش فرهنگ و تبليغ را بنيان نهند.

  هـ) رسانه ها:

  رسانه هاي و وسايل ارتباطا جمعي از جمله مهمترين ابزارهاي مؤثر و نقش آفرين در عرصه فرهنگ و تبليغ به شمار مي روند به دلايل پيش گفته رسانه ها نقش مهمي در فضاسازي ديني و آرايشي معنوي جامعه به عهده دارند. اگر راديو ، تلويزيون ، مطبوعات ، نشريات ، اينترنت ، ماهواره و ... در خدمت اهداف متعالي اسلام ناب محمدي (ص) قرار گيرند و هم صدا و هماهنگ آرمان هاي الهي و معنوي را ترويج نمايند بي شك شاهد جامعه اي آرماني و معنوي خواهيم بود البته برخوداري از مديريت مكتبي آگاهي هاي ديني و علمي دانش روز از جمله روان شناسي، جامعه شناسي ، عناصر متعهد و متخصص و كارآمد ، توجه تحولات و اقتضائات روز و عقبه اي پژوهشي كه زواياي دقيق دين را در عرصه هاي مختلف شناسايي ، پردازش و عملياتي كنند از جمله پيش نيازهاي رسانه ديني و انقلابي است كه بايد مورد توجه قرار گيرد .

  اما اگر مديريت حاكم بر رسانه ها فاقد توانمندي ، آگاهي ، تعهد ناب ، جذابيت و ساير شرايط پيش گفته شد فعاليت رسانه اي نه تنها منجربه تقويت دين داري مردم نشده بلكه با ارايه و القاء ديني التقاطي و نه ناب فضا را مشوش كرد و مردم را نسبت به دين و احكام آن دچار ترديد و دودلي مي نمايد . علاوه بر اين زحمات و تلاش هاي ديني ساير دستگاهها را هم خنثي خواهد كرد .

  اين مسئله به اين معنا است كه گروهي از بيت المال مسلمين هزينه مي كنند تا دينداري مردم و آرايش ديني جامعه تقويت شود و گروهي هم ناآگاهانه از همان محل هزينه مي كنند تا آن تلاش هاي خنثي شود ، وضعيت امروز بسياري از روزنامه ها، نشريات، فيلم هاي سينمايي و برنامه هاي تلويزيون حكايت از اين قضيه دارد.

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :