پايگاه اطلاع رساني فرهنگ و ارتباطات ديني
ArticleID PicAddress Subject Date
{ArticleID}
{Header}
{Subject}

{Comment}

 {StringDate}
 
 
 
 
 • درآمدي بر پژوهش؛ پيرامون تعامل دولت ودين  
 • 1391-09-13 10:47:35  
 • تعداد بازدید : 15   
 • ارسال به دوستان
 •  
 •  
 • درآمدي بر پژوهش؛ پيرامون تعامل دولت ودين

  با تأكيد بر مسئوليت هاي حكومت در قبال دين و فرهنگ مردم


  حجت الاسلام محمد جواد ابوالقاسمي

  اشاره :

  موضوع مناسبات و يا تعامل دولت و دين يكي از موضوعهاي مهم، ولي عليرغم وضوح ظاهري، مجهول وناشناخته مي باشد. چون غير از كتابهاي «معالم القربه»، «سلوك الملوك» و «احكام السلطانيه» و برخي ديگر از آثار ماوردي كه در قرنهاي 4 و 5 به رشته تحرير درآمده است در آثار گذشته به ويژه در فرهنگ شيعه نوشته يا تحقيق اساسي به چشم نمي خورد و در نوشته هاي متأخرين غير از فقه الدوله الاسلاميه كه عليرغم كاستيها، بخش عمده آن برگفته از آثار «ابن خوه» و »ماوردي» است مطلب ديگري در اين حوزه نگاشته نشده است. چون آنچه تاكنون مورد بحث بوده، موضوع «دين ودولت» و تعيين قلمرو دين در دولت است و همه نوشته ها در صدد بيان اين مطلب هستند كه دين براي مشروعيت بخشيدن به دولت داراي چه نقشي است. لذا مباحثي چون امامت، خلافت، ولايت و ... بر گرد همين موضوع مي چرخند. ولي بحث «دولت و دين» يك بحث پسيني است و پس از اينكه نقش دين در دولت تعيين شد نوبت به اين سؤال مي رسد كه دولت در قبال دين چه نقشي دارد و روابط خود را با دين چگونه بايد تنظيم كند. به تعبيرديگر در شرايط فعلي نيازمند تدوين رساله عمليه دولت در عرصه دين، فرهنگ عمومي وعقايد مردم مي باشيم.

  ضرورت پژوهش:

  مقام معظم رهبري در ديدار اعضاي شوراي عالي انقلاب فرهنگي در مورخه 19/9/79 پاسخ برخي از سؤالهاي مربوط به نحوه تعامل دين و دولت و ميزان وظيفه مندي حكومت را در قبال دين و اعتقادات مردم بيان داشته اند.

  ايشان در بخش نخست بر وظيفه مندي حكومت و دولت اسلامي در قبال دين و عقيده مردم تأكيد فرموده اند و تفكر بي طرفي و موضع نداشتن را يك نگرش مادي گرايانه مي دانند و بر اين عقيده هستند كه دستگاه دولت، نسبت به فرهنگ جامعه عمدتاً مسأله عقيده و اخلاق به هيچ وجه بي مسئوليت نيست و نمي تواند بي تفاوت باشد و اين جزء وظايف دولت اسلامي است كه در بازار عرضه فرهنگ و عقيده و اخلاق نگذارد عائله او يعني ملت دچار گمراهي بشوند . من و شما كه مسئولان حكومت هستيم، چه نماينده مجلس، چه وزير، چه عضو شوراي عالي انقلاب فرهنگي ، چه رئيس جمهور و ... بايستي به مقوله فرهنگ و اضلال فرهنگي با اين چشم نگاه كنيم.

  در اسلام نظر به مسأله عقيده و اخلاق مردم، يك نظر بي تفاوت و بدون حساسيت و بدون مسئوليت نيست. اسلام بخشي از گستره عدالت را به مسأله اخلاق و عقايد اختصاص مي دهد؛ يعني اگر به كسي كه مي توان ازانحراف او جلوگيري كرد، كمك نشود، نسبت به او بي عدالتي شده است؛ اگر كسي را مي توان در زمينه مسائل اخلاقي هدايت وتربيت كرد و انسان چنين كاري را نكند، نسبت به او ظلم و بي عدالتي كرده است.

  در ذيل اين آيه شريفه «من اجل ذلك كتبنا علي بني اسرائيل انه من قتل نفسا بغير نفس او فساد في الارض فكانما قتل الناس جميعا و من احياها فكانما احياالناس جميعا» چند روايت هست كه حضرت مي فرمايند : كسي كه انسان را از «حرق او قتل» نجات بدهد در يك روايت هم حضرت مي فرمايند كه يا «انسان را هدايت كند»، بعد مي فرمايند : «ذلك تأويلها الاعظم» برترين تأويل و برترين معناي اين آيه همين است كه اگر كسي، كسي را به قتل برساند يعني موجب ضلالت او را فراهم بكند؛ يا كسي را احياء بكند، يعني موجبات هدايت او را فراهم بكند؛ آنگاه «فكانما احيا الناس جميعا» هدايت يك انسان، ارزش و قيمت هدايت همه بشريت را دارد چون گوهر انساني در اين انسان و در همه بشريت يك گوهر است وقتي شما به گوهر انساني كمك كرديد و او را هدايت نموديد. چه در زمينه عقيده، چه در زمينه اخلاق ـ به گوهر بشري كمك كرده ايد و ياري رسانيده ايد؛ بنابراين اين همان ارزش را خواهدداشت.

  بنابراين اگر فرض كنيم در كشور محصولات فرهنگي ناسالمي وجود داشته باشد، فكر ناسالم، اخلاق ناسالم، رفتار ناسالم، ابزار فرهنگي ناسالم، رسانه هاي ناسالم، كتاب ناسالم، وسايل هنري ناسالم، كه بتواند با خرافات و كج انديشيها و كجرويها عقايد را سست و مخدوش كند، اينها فرآورده هاي ضد انساني اند مقابله با آنها بايد باانگيزه دفاع از انسانيت صورت بگيرد و همه بايد در اين زمينه احساس وظيفه كنند.

  با توجه به اينكه هر گاه سخن از وظيفه مندي حكومت و دولت در قبال دين و اعتقادات مردم به ميان مي آيد بلافاصله شبهه دولتي شدن دين مطرح مي گردد و خاطره تلخ به انحصار درآمدن دين توسط دولت ها زنده مي گردد. مقام معظم رهبري در پي پاسخ به شبهه هاي احتمالي برآمده اند و بيان داشته اند كه:  

  البته اين قاعده و قرارداد (مسئوليت حكومت و دولت در قبال دين و اعتقادات مردم) معنايش آن نيست كه ما بياييم يك بخشنامه صادر كنيم كه حرف خلاف عقيده ما بايد با ريختن سرب دردهان گوينده آن پاسخ داده شود؛ نه اين اصلاً ربطي به آن ندارد ، مقوله دين دولتي، دين بخشنامه يي، توصيه اخلاقي يا زور سرنيزه يك مقوله ديگر است. اين مطلبي كه من مي گويم مقوله ديگري است. آن كارها رانبايدكرد و هيچ عاقلي هم نمي كند. آن كساني كه براي مسائل اخلاقي وديني و عقيدتي، به سر نيزه و زور و اين چيزها متشبث مي شوند، از عقل سالم محرومند، ما اينهارا توصيه نمي كنيم، اما مقولات با هم مختلفند.

  بنده معتقد به دين دولتي نيستم. دين دولتي، مثل دين بني اميه و بني عباس است ؛ دين خدايي و دين اعتقادي و دين قلبي است. اما شما دولت ديني هستيد، يعني مشروعيتتان بر اساس يك تفكر ديني و يك عمل ديني است؛ ناگريزيد كه نسبت به آن پايبند باشيد؛ مصلحت هم همين چيزي است كه دارم عرض مي كنم؛ اين حرف، حرف متعصبانه اي نيست، حرف كاملاً منطقي و مستدل و معقولي است بنابراين، در بعضي جاها دولت وظيفه اي ندارد، ما هزاران مقوله از اين قبيل داريم كه جاي بخشنامه و دخالت دولت نيست و دخالت يا افراد را بيزار مي كند يا رياكار تربيت مي كند، اينها را بايد كنارگذاشت. بعضي جاها هم اصلاً بايد تغافل كرد و به رو نياورد؛ بايد تجاهل العارف كرد؛ مي بينيد خطاست، بايد رويتان را برگردانيد؛ يعني من نديدم.

  يك جاهايي هم دخالت اصلاً حرام است؛ مثلاً فرض كنيد كه آدم گفتگوي محرمانه تلفني دو نفر را كه يك رابطه حرامي با هم دارند گوش كند؛ مگر اين كه براي مقصد بالاتري باشد؛ والا گوش كردنش هم حرام است؛ ترتيب اثر دادنش هم همينطور. اما يك جا هم بايد وارد بشويد؛ يك جا هم بايستي دخالت قانوني بكنيد؛ يك جا هم بايد نظارت قانوني بكنيد؛ مانع چيزي و مؤيد چيزي بشويد؛ چيزي را تسهيل و در جلوي چيزي مانع ايجاد كنيد.

  به نظر من آن جايي كه جاي وارد شدن است، از تهمت و شانتاژ و اين كه شما دين را دولتي كرديد، نهراسيد چون شما دولت ديني هستيد.

  پس از بيان اصل وظيفه مندي وتعيين برخي از قلمروهاي دخالت و عدم دخالت حكومت و دولت در امور ديني، اعتقادي مردم و همچنين پاسخ به سؤال دولتي شدن دين اين سؤال مطرح است كه چه كسي مي تواند مصاديق را تعيين كند و چه كسي صلاحيت دارد مرزهاي دخالت و عدم دخالت دولت را روشن كند؟ در پاسخ به اين سؤالها مقام معظم رهبري بيان داشته اند.

  ضابطه اينها هم يك عقل جمعي فعال است. به نظر من همين شوراي عالي انقلاب فرهنگي از جمله وظايفش همين است كه بنشيند و ببيند كجا دولت بايددر مقابل فرهنگ حساسيت نشان بدهد؛ كجا بايد بخوص حساسيت نشان ندهد و كجا بايد تغافل كند؛ اينها چيزهايي است كه جمعي از افراد بايد در مركزي بنشينند فكر كنند، مطالعه كنند و رويش تصميم گيري كنند.

  سؤالهاي اصلي پژوهش

  1. ايا حكومت و دولت اسلامي در قبال دين و اعتقادات مردم مسئوليت دارد يا ندارد؟

  2. مرز بين تصدي، حاكميت، دخالت، مسئوليت ، بي طرف و با طرف چيست؟

  3. در صورت منفي بودن پاسخ و تأكيد بر دولت بي طرف، خلا، بي توجهي به خواست و نظر مردم ديندار در يك جامعه دموكراتيك چگونه توجيه مي شود؟

  4. آسيب هايي كه از رهگذر بي طرف بودن دولت نسبت به دين؛ نصيب دولت، دين و مردم مي شود چيست؟

  5. منافعي كه از رهگذر بي طرف بودن دولت نسبت به دين، نصيب دولت، دين و مردم مي شود چيست؟

  6. بر فرض بي طرف بودن دولت، پيشنهاد اساسي و قابل اجرا براي اعتلاي معرفت و توسعه فرهنگ ديني و همچنين حمايت، پشتيباني واداره نهادها و فعاليت هاي ديني چيست؟

  7. مدلها و الگوهاي رايج و شناخته شده تعامل دولت و دين در كشورهاي لائيك و بي طرف چيست؟ مدل و الگوي پشنهادي براي جامعه ايران كدام است؟

  8. در صورت مثبت بودن پاسخ و تأكيد بر دولت با طرف و پاسخ گو، قلمرو و حيطه مسئوليت حكومت و دولت چيست؟ خط قرمز كجا است؟

  9. بهترين و مهمترين نقش و رسالت حكومت و دولت در اعتلاي معرفت و توسعه فرهنگي ديني چيست؟

  10. آسيبها و تهديدهايي كه از رهگذر باطرف بودن دولت نسبت به دين نصيب دولت، دين و مردم مي شود چيست؟

  11.  منافع و فرصت هايي كه از رهگذر باطرف بودن دولت نسبت به دين؛ نصيب دولت، دين و مردم مي شود چيست؟

  12. چگونه مي توان تهديدها راتبديل به فرصت نمود و يا اينكه از ميزان آسيب ها كاست؟

  13. چگونه مي شود منافع را توسعه بخشيد واز فرصت ها براي وصول به هدف بهره جست؟

  14. برفرض مسئوليت و با طرف بودن حكومت و دولت؟ مدل والگوي مطلوب و قابل اجرا براي نحوه همكاري و پشتيباني دولت از نهادها و فعاليت هاي ديني چيست؟

  15. مدلها و الگوهاي رايج و شناخته شده تعامل دولت و دين دركشورهاي اسلامي و حكومت هاي ديني چيست؟ مدل و الگوي پيشنهادي براي جامعه ايران كدام است؟

  16. آيا حكومت و دولت اسلامي مي تواند در راستاي توسعه فرهنگ ديني ازاديهاي فردي و جمعي مردم را محدود كند؟

  17. آيا حكومت و دولت اسلامي مي تواند از بودجه عمومي كشور براي نهادها و فعاليتهاي ديني هزينه كند ؟

  18. اگر پاسخ مثبت مي باشد نحوه تخصيص و مصرف چگونه بايد باشد كه از يك سو استقلال نهادها و فعاليت هاي ديني حفظ شود و منجر به دولتي شدن دين نگردد و از سوي ديگر امكان نظارت بر هزينه ها وجود داشته باشد.

  19. زيرساختهاي اساسي در توسعه فرهنگ ديني كه سرمايه گذاري بلند مدت دولت را اجتناب ناپذير مي سازد چيست؟

  20. ظرفيت ها و امكانات بالقوه و بالفعل حكومت و دولت اسلامي كه بهره وري از آن براي اعتلاي معرفت و توسعه فرهنگ ديني امكان پذير است چيست؟

  دستگاهها و نهادهاي مرتبط :

  مجموعه دستگاههايي كه براي اعتلاي دين و توسعه فرهنگ ديني داراي نقش اساسي مي باشند و قلمرو مسئوليت و وظيفه مندي هر كدام به صورت دقيق بايد مشخص شود عبارت است از :

  1 ـ نهادها و سازمان ها

  2 ـ قوه مجريه

  3 ـ قوه مقننه

  4 ـ قوه قضائيه

  5 ـ نهادهاي عمومي غير دولتي بهره گير از امكانات دولت

  6 ـ نهادها و مؤسسه هاي خصوصي بهره گير از امكانات دولت

  منابع اصلي پژوهش

  منابع و مواردي كه براي تعيين نقش ها و وظايف بايد مطالعه شود عبارت است از :

  1 ـ مطالعه و بررسي منابع و متون اسلامي

  2 ـ مطالعه و بررسي حقوقي و قانون اساسي

  3 ـ مطالعه سنت و سيره ائمه معصومين (ع) در نحوه تعامل با حكومت ها براي تدوين الگوها

  4 ـ مطالعه روش علماء شيعه در دوران غيبت و نحوه تعامل با حكومت ها براي حفظ دين

  5 ـ مطالعه و بررسي و تحليل روش حاكمان كشورهاي اسلامي درچهارده قرن گذشته

  6 ـ مطالعه و بررسي ديدگاهها و پيشنهادات مصلحان ديني در دويست سال گذشته

  7 ـ مطالعه حداقل 15 كشور اسلامي با توجه به نوع حكومت ها، بافت جمعيت و اقليم

  8 ـ مطالعه نحوه پاسداري از ارزشهاي ديني در سه دين مشهور جهان

  9 ـ شناسايي ظرفيتها وامكانات نظام و حكومت در بخش هاي مختلف

   
  نام :
  نام خانوادگی :
  ایمیل :
   
  متن :
  متوسط امتیاز :
  %0
  تعداد آراء :
  0
  امتیاز شما :